darksunset3.jpgdarksunset4.jpgdarksunset2.jpgdarksunset1.jpg

Definícia planéty Slnečnej sústavy

 

Na konferencii IAU, ktorá sa konala v Prahe sa konečne rozhodlo o definitívnej definícii planéty.

Podľa novej definície planéty má Slnečná sústava odteraz len 8 planét. Pluto už nebude považované za planétu, ale za takzvanú „trpasličiu planétu“. Súčasné pozorovania totiž menia naše chápanie planetárnych sústav a je veľmi dôležité, aby názvoslovie odrážalo súčasné vedomosti. To sa obzvlášť týka označenia planetárnych telies. Pôvodne slovo „planéty“ označovalo tulákov po oblohe. V súčasnosti však vyjadruje označenie telesa, ktoré zodpovedá úrovni súčasného vedeckého poznania.

 

Rozhodnutie IAU číslo 5A hovorí, že planéty a ostatné telesá Slnečnej sústavy sa budú deliť do troch kategórií a to nasledovným spôsobom:

 

Planéta je nebeské teleso, ktoré obieha okolo Slnka, má dostatočnú hmotnosť, aby jeho vlastná gravitácia prekonala vnútorné sily pevného telesa, tak aby dosiahlo tvaru zodpovedajúcemu hydrostatickej rovnováhe (približne guľový tvar) a vyčistilo okolie svojej dráhy.

Takže po tomto rozhodnutí IAU poznáme v Slnečnej sústave nasledovných 8 planét: Merkúr, Venuša, Zem, Mars, Jupiter, Saturn, Urán a Neptún.

 

Trpaslíčia planéta je nebeské teleso, ktoré obieha okolo Slnka,  má dostatočnú hmotnosť, aby jeho vlastná gravitácia prekonala vnútorné sily pevného telesa, tak aby dosiahlo tvaru zodpovedajúcemu hydrostatickej rovnováhe (približne guľový tvar) a ktoré nevyčistilo svoju dráhu, pričom nie je satelitom.

 

IAU by mala v súčasnosti zahájiť proces preverovania objektov v blízkosti tejto hranice  a na základe tohto preverovania určiť a zaradiť takéto objekty medzi trpasličie planéty, pripadne ich zaradiť do inej kategórie.

S výnimkou satelitov by všetky ostatné objekty obiehajúce okolo Slnka mali byť označené spoločným termínom „malé telesá Slnečnej sústavy“. Medzi ne v súčasnosti rátame väčšinu asteroidov, transplutonických objektov, komét a ďalších malých telies.

 

Podľa rozhodnutia IAU číslo 6A bolo Pluto definované ako trpasličia planéta a bolo určené prototypom tohto typu objektov v Slnečnej sústave.

Joomla templates by a4joomla